Hejty

Ako sa tváriť, že sa vyznáte do kávy?

Zdroj: www.shutterstock.com
Zdroj: www.shutterstock.com

Káva je všeobecne akceptovaná forma drogy. V dnešnej dobe môže byť pitie kávy považované dokonca za rituál, dôvod k platenej hodinovej prestávke alebo predmet hádky manželského páru (Ja som chcel bez cukru, Marienka!). Poďme sa však spolu pozrieť nato, prečo o nej nič neviete a pijete ju úplne zle.

Aby sme boli na jasnom, nie som hejter kávy. Sám ju raz za čas pijem a dokonca mi aj chutí, i keď lepšia ako čaj pre mňa nikdy nebude. Je však smiešne, ako sa podaktoré existencie snažia za každú cenu robiť z tohto nápoja niečo ako svätý grál a mudrujú o nej a snažia sa, nech o nich každý vie, že ju “potrebujú” aspoň trikrát denne.

Trochu mudrovania si však neodpustím ani ja

Čo to vlastne je káva? Všeobecná definícia je, že sa jedná o rozomleté zrná kávovníka, ktoré boli opražené. Menej wannabe kávičko-expertov však vie že káva ako taká sa skladá z dvoch zložiek. Arabica je tá lahodná kávička, ktorú by si dala bohatá pipinka v kaviarni v Poluse. Arabica príjemne vonia a fajn chutí, jednoducho je to tá lepšia zložka kávy, vďaka ktorej sa to vôbec dá piť. Druhou zložkou je robusta, to je ten tmavý humáč, ktorý spôsobuje, že je káva tmavá a keď je jej v káve veľa, tak aj hnusná. Skrátka veľa robusty má v sebe káva, ktorú si dá pokrývač striech počas obednej prestávky medzi vyčúraním sa pri strome a odpľutím si do trávy.

Dôležitým faktom na káve je, že obsahuje kofeín. Táto ľahká droga spôsobuje na káve závislosť a je tým hlavným dôvodom, prečo všetci tí hipsteri s kefami na hlavách nevedia bez svojej kávičky začať deň. Druhá vec je však, že v ich prípade je to len smiešna pózička. Veď kto by bral vážne ľudí, čo chliapú bezlepkovú (aj keď celiakiu nemajú, ale je to dnes móda) bezkofeínovú (nejako sa mi tu stráca pointa) tekvicovú (wtf, vážne) hnusnú “kávu” a ešte sa pritom tvária ako najväčší znalci, ktorí majú z pitia tohto nápoja obrovský pôžitok.

Ďalším, nemenej dôležitým faktom spojeným s pitím kávy je, že upravuje krvný tlak. Ona ho v skutočnosti zvyšuje, ak ho máte nízky, ale to je vlastne jedno, ľudia len proste vedia, že krvný tlak nejako upravuje, tak jupí, máme o dôvod viac prečo si naliať za šálku decaf macchiatta. Vyšší level, ako má táto logika, má už len Goku.

Tak, aby sme to zhrnuli, dnešná doba je, čo sa týka piatia kávy, miestami smiešna. Ľudia ju nepijú kvôli pozitívnym účinkom, ale kvôli akémusi štýlu. Nevedia o nej nič a tvária sa ako najväčší milovníci tohto tmavého moku. Vy takí nebuďte a zapamätajte si aspoň to že má dve zložky, nech má tento článok aspoň trochu zmysel, kamaráti.

 

Vaše obohatenie článku